Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.
Nedávno jsem byl pozván na oslavu narozenin člověka mne blízkého. S radostí jsem předal dárek, přišla další pozvaní. Bylo si co říci při ochutnávání chutné krmi, vlastnoručně připravené oslavenkyní.
Vzdali jsme jí všichni hold i za připravený, nám neznámý, líbezný, lehce alkoholický mok s chutí bylinek. Někteří si chodili i pro další skleničky. Já zůstal při jedné, přijel jsem autem.
Společnost se rozdělila na lidi, kteří se vrátili ze svých pracovních cest po celém světě a ty druhé, kteří se někam připravují za prací nebo se těší očekávaným odpočinkem. Probrali jsme snad všechny světadíly a zajímavá místa na světě. Eis bar ve Skandinávii, kde se pijí drinky z ledových skleniček, pochopitelně plné vodky nebo kde jsou jaké zajímavé jamky na golfovém hřišti a jiné zajímavosti.
Čas příjemně běžel až najednou jeden z nás přišel se zajímavou informací. Všichni jsme zbystřili a pozorně naslouchali, oč jde. Společnost Royal Caribbean nedávno vyslala na vlny svoji největší loď, tedy tím prý i největší na světě, pod jménem Freedom of the Seas, tedy Svoboda moří. Snad si to dobře pamatuji. Vysoká 72 m, široká 56 m, dlouhá 339 m. Úctyhodné, až omamující parametry plavidla. Zmrazilo mne, čeho je člověk schopen pro své blaho.
Navigace samozřejmě automatická, jako u nevětších a nejlepších letadel, protože bezpečnost všech 4 375 pasažérů a posádky je na prvním místě. O interní bezpečnost se prý starají bývalí agenti FBI, kteří jsou nejčastěji vidět při vstupní prohlídce při prvním naloďování, nebo když se pasažéři vracejí z výletů na souši. Naloďování trvá prý necelé dvě hodiny. Uvažte. Tolik lidí najednou. Ne všechny přístavy tento kolos mohou přijmout do svých útrob a tak vše probíhá prostřednictvím člunů z moře. K urychlení pohybu dočasných obyvatel na lodi lze prý použít čtrnácti rychlovýtahů. Také zajímavé.
Tento obr mezi loděmi je zábavnou lodí, což prý je poznat na každém kroku. Horolezecká stěna, surfování na umělých vlnách, kluziště, ring pro box, basketbalové, minigolfové, tenisové hřiště, několik bazénu, fit centrum s plochou asi 800 metrů čtverečních, masáže mnoha druhů, sauny, léčivé koupele, promenády, kino, nespočet obchodů, kasino, šestnáct barů, pochopitelně několik restaurantů, rychlých občerstvení, ale i velkokapacitní přepychový restaurant, kde je nutná rezervace.
Snad každý z nás, co jsme seděli dokola, si představoval něco jiného, ale společně jsme později usoudili, že to nebude asi zrovna to pravé. Při tomto vyprávění došlo i na ubytování tolika lidí. Snad to nespletu při svém tlumočení. Klasické kajuty, ale i luxusní apartmány o velikosti více než 100 m čtverečních. Tento luxusní hotel na vodě je vybaven prý moderním, ale i starožitným nábytkem a doplňky. Jak jinak. Někdo se zvědavě zeptal, kolik stojí jedna sedmidenní plavba a pobyt.
Tedy necelých 2 000 až 22 000 dolarů a zatím prý je vyprodáno. Ochutnali jsme ještě něco sladkého a přešli jsme na témata, jako jsou naše děti, domácí mazlíčci, zdraví. Snad všichni, kteří jsme popřáli hostitelce dobré zdraví, radost, lásku a vše dobré, jsme poznali, že nikdo z nás není takový, aby se dobrovolně a rád zúčastnil takovéto plavby v Karibiku, i když všichni máme rádi teplo a vlny moře.
Jako zajímavá odposlechnutá informace o tom, co lidé umí pro druhé udělat, jistě stojí zato. Proto se také lidé scházejí.
Jen tak mimochodem, dnes při otevřených dveřích do světa pro naše mladé, nadějné barmanky a barmany to může být nebývalá nabídka zajímavé práce za barovými pulty na Svobodě moří.
Miloš Tretter