Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Irský Dublin

Konečně jsem usedl do sedačky letounu, který nabral kurs Dublin. Mým dlouhodobým cílem byla palírna Johna Jamesona, který svoji palírnu whiskey založil v Bow Street v roce 1791, na základě předchozího úspěchu z roku 1780 s Three Star Whiskey Johna Jamesona.

Mnoho lidí se mne ptá, jaký že to je rozdíl mezi irskou whiskey a skotskou whisky. Snad se mi povede správně odpovědět touto mojí návštěvou Staré palírny, jinak Old Jameson Distillery v srdci starého Dublinu, v uličce hned u řeky jménem Liffey.

Už tato možnost, získat dobrou cestou nezbytný sladový a nesladový ječmen, stejně i vodu na výrobu whiskey je známkou promyšleného jednání zakladatele firmy, stejně jako vyklíčení sladového ječmene, který se nechá následně usušit. V kádi, která je obrovská a do které můžete na chvilku v destilerce nahlédnout, se běžně míchají ječmeny sladové s nesladovými a vodou. Takto stručně je vše připraveno k vlastní destilaci whiskey.

Ještě než se do toho pustíme, vylezeme společně na bývalý komín palírny, dnes na rozhlednu, která nese jméno Chimney Tower, z které je vidět skutečně celý Dublin. Po této návštěvě z oblak není na škodu zabrousit na skleničku whiskey přímo k barovému pultu v dalších prostorách destilérky a využít tím bonus, vyznačený na každé vstupence do Old Jameson Distillery.

Pokud budete mít chuť a dobrý den, můžete ochutnat i více skleniček a porovnávat tuto nejoblíbenější značku irské whiskey s případnou pomyslnou chutí skotské whisky.

Konečnou chuť whiskey, jak všichni absolventi mých barmanských kurzů vědí, upravuje BARTENDER - jinak řečeno mísič, který má mimořádné schopnosti odhadnout svým čichem vyzrálost destilátu v každém jednotlivém dubovém sudu, určit správný vzájemný poměr, ve kterém se bude smíchávat několik sudů do jednoho, aby vynikla lehkost a vyzrání, které trvalo i několik let. I díky dělené trojité destilaci, na rozdíl od kontinuální nebo dvojité destilace skotské whisky, s kouřovou vůní po rašelině je všechna irská whiskey jemnější.

Na závěr je nutné dolít v určitém poměru destilovanou vodou, aby milovníci se svojí skleničkou v ruce poznali tu svojí oblíbenou značku s charakteristickou vůní a chutí, která má obsah alkoholu minimálně 40%. Následně se může ze sudů stáčet do nám známých lahví, ve kterých je zřejmá světle zlatavá barva tohoto jedinečného destilátu.

Jen pro zajímavost doplňuji, že irská whiskey byla vlastně první mezi whiskami, které se kdy začaly pálit. Potom se následně a postupně začala vyrábět skotská, americká, kanadská, japonská a další whisky. Podle legendy, která praví, že již v 6. století po Kristu se vydali irští mniši na Blízký východ, aby se naučili destilovat voňavky. Přinesli nazpět jednoduchou destilaci, s kterou otevřeli všem oči, kapsu a chuť. Je vidět, že ten kdo nesedí doma za pecí, ví co má dělat a jak si pomoci.

Myslím, že jste jasně našli kde je to pověstné e, jako já jsem našel zase v Dublinu a Irsku další kousek světa, který si mohu odškrtnout, že jsem byl u toho osobně. Na zdraví!

Miloš Tretter