Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.
Nad řekou, nedaleko Michiganského jezera, majestátně ční 110 poschoďový mrakodrap, do roku 1996 nejvyšší na světě, výška činí 443,5 metrů. Nese jméno Sears Tower. Níže po proudu, blízko ústí řeky, se tyčí dvojice válcovitých 60 patrových mrakodrapů. Pod nimi je přístav pro cca 650 jachet a dalších lodí.
Už tímto jsou to zvláštní mrakodrapy. Komplex těchto výškových budov má název Marina City. Pro jejich vzhled se jim též často říká kukuřičné klasy - corn cobs.
V Chicagu je vlastně zvláštní i to, že většina lidí bydlí právě v mrakodrapech. Drží tím dokonce i rekord. Obyvatelé jsou příchozí Irové, Holanďané, Angličané, Němci, ale i naši krajané, Češi a Slováci.Všichni tito lidé si sem přinesli svoji kulturu, zvyky a potřeby. Pro nás Evropany je skoro podivné, jak mohou dodnes pohromadě žít a pracovat, užívat volného času.
Svojí polohou Chicago již dříve přilákalo i Indiány. Město má dva přístupy k moři, což je přínosem odjakživa . Ze severu jsou Velká jezera a z jihu je přístup průplavem veletokem Mississippi.
Dnes má Chicago s aglomerací 8 milionů obyvatel a je největší křižovatkou mezi východem a západem USA. Mnoho lidí je zaměstnáno v největších podnicích na zpracování masa - na jatkách. Je to také důsledek své doby, kdy milovníci bifteků požívali až 500 gramové porce. Později se přešlo na zdravější výživu, což je kukuřice nebo sója. Právě v počátcích, v letech kolem roku 1870, byla největší spotřeba masa na obyvatele.
Bláto prérie - tak se dříve říkalo Chicagu. Také bylo konečnou stanicí dvou desítek železničních tratí, kam se ze vzdálených míst vozily jateční krávy, ovce, prasata. Vznikala obrovská skladiště neboli ohrady s živým dobytkem pro až 200 000 kusů. Mezi jednotlivými jatkami a jejich zařízeními bylo nekonečně mnoho upravených silnic za účelem snadnější přepravy pro rychlé zpracování. Lidé se naučili účelově přemýšlet a pracovat. Také si za těžkou práci dobře vydělali a uměli i odpočívat.
Ponejvíce uvítali možnost se vzájemně navštěvovat a tak vznikly party v soukromí či setkání formou pikniku na březích Michiganského jezera. Lidé žijí družně i dnes, protože se zvyky dědí v rodinách. Lidé si pomáhají a vyhledávají se, jako to bylo v době minulé, v době těžkého živobytí.
Proto se později ujal názor, že bydlení v mrakodrapech a ve velkém není nic mimořádného. Tito velikáni mají vše, co rodina potřebuje k vlastnímu životu. V obchodní čtvrti, kde se k obloze vypínají takzvané kukuřičné klasy, je soustředěno na jednom místě vše, co člověk potřebuje. Proto obyvatelé nemusí vlastně nikam chodit a mají vše, jak se říká, u nosu.
V Marina City bydlí tisíce lidí. Oba klasy, mrakodrapy, mají 896 bytů luxusní třídy, jsou tam desítky restaurantů, obchodů, cukráren, dokonce i divadelní sál, muzeum, kina, koncertní síň, zimní stadion. Ve spodních osmnácti poschodích je parkoviště v podobě spirály. Jsou zde i další služby jako kadeřnictví, prádelny, čistírny, úřadovny agentur, pojišťoven a podobně. Lidé jsou majetní a spokojení. Oni vlastně žijí jako na ostrově. Vše mají doma.
Chicago není jako Amerika, je to specifické místo. I gastronomie je zde jiná. Dnes se žije moderněji a ještě pohodlněji než dříve. Mnoho lidí vysedává u televize, ale mnoho lidí také navštěvuje bary, kterých je tu nespočetně. Jsou to bary amerického typu. Každý bar má své hosty a jejich skupiny. Často se pije samotné pivo, a to ve velkém. Život v obytném mrakodrapu je jiný než běžně. Z rána není hned slunce a tak mezi mraky je tma a to také působí na psychiku lidí. I proto se rádi scházejí pospolu v barech. Když se nevydaří den, ani vlastně nevědí, jaké je venku opravdu počasí. Příjemné prostředí musí zařídit všude přítomná klimatizace.
Miloš Tretter