Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.
Dolar, hodně dolarů a je jich moc. Manhattan buďto přímo přitahuje nebo naopak odpuzuje. Je také hlavním městem snů. Říká se, že když to zvládnu tam, zvládnu to všude na světě. I F. Sinatra zpíval, že se chce probudit ve městě, které nikdy nespí.
Sedmi miliónům obyvatel, stejně tak jako dvaceti miliónům návštěvníků za rok, nevadí, že se vzájemně proplétají na přehledných ulicích s typickým číselným označením, které dělá vše přehledné. Manhattan je městem pěšců. Toto osobní kouzlo ve spletitosti šedi budov z betonu se rozplývá do nekonečné zeleně Central Parku. Ležet na trávě v centru města měst a vzhlížet do nejvyšších pater okolních budov, zvláštních nejen svojí architekturou, ale hlavně svým duchem, je přímo slast. Každá taková budova má svůj život a minulost. Manhattan není Amerika.
Přes den se většina lidí z Metropolitan Area, kam patří New Jersey, Long Island, Connecticut a čítá 17 miliónů obyvatel, snaží být v každém okamžiku nejlepší, úspěšná. Město, jehož život je vysoce účelový. Každou minutu něco velkého končí a hned vedle začíná. Vše se děje nepředstavitelně ve velkém a pro všechny. Není viditelných hranic, ani den nikdy nekončí. Není jen městem řízení finančních toků a obchodů světa. Večer se stává hlavním městem kultury.
Vše se představuje v nejvyšší kvalitě, jako jsou premiéry filmů, divadelní galapředstavení, opery a operety se světovými pěvci, ojedinělá představení baletu, letité reprízy music shows. Vše je zrcadlem peněz a energie lidí z obou stran, kteří mezi sebou neustále soutěží o úspěch a prestiž. Manhattan je každý den jiný, je prosycen člověčinou. Manhattan žije přes den prací, večer odpočinkem, zábavou. Manhattan je jedna velká párty. Život předešlého dne odchází s příchodem popelářů, kteří vše precizně čistí, omývají hadicemi celé ulice a uklízejí to, co již nikdo nechce nebo nepotřebuje. Manhattan je stroj a lidé ho umějí ovládat a využívat k prospěchu, především svému. Každý si najde své místo i svůj správný čas. Je to souhra všeho se vším. Tak asi budou žít lidé i ostatní velká sídliště, kteří vyhledávají tento způsob života. Je to rychlý, náročný život. Také něco stojí.
Velké televizní a rozhlasové stanice chrlí informace a programy o dění a životě Manhattanu. Nekonečné množství tiskovin, ležících převážně na mramorové podlaze metra v různých jazykových mutacích, je vlastně měřítkem a ukázkou toho, kdo čte a kdo žije na Manhattanu. Hudební nakladatelství nejzvučnějších jmen se předhánějí denně v nové nabídce své produkce.
S plným žaludkem je vše příjemnější i na Manhattanu. Hotely na Manhattanu jsou neustále vyprodané a jsou mimořádné. Ani ne tak vybavením a luxusem, jako poskytovanými službami. Vše je dovoleno, vše je přístupné každému a kdykoliv. Ceny jsou úměrné jménu nad vchodem. Vše něco stálo a stojí. I tady je hektický boj o každý metr, o každého jedince. Všichni jsou svázáni jedním, a to je dolar. Pravidla hry se dají pochopit až po nějaké době pobytu v srdci Manhattanu či v hotelu. Je to stejný řád s různými obměnami.
Restaurantů, clubů a snack barů je tu nespočet, říká se, že na tisíce, s nabídkou i toho, co jste si ani nevysnili. Žádné troškaření, čím více, tím lépe. Jsou centra, kde se ani jedinec neztratí mezi lidmi a je mu fajn. Je jeden z nich a žije život Manhattanu. Cítí se pánem nad sebou, svobodný až volný. Je jen na něm, co bude dál, jak a kam posune čas svého života. Pohledem kolem získává pocit světovosti, přestože má na tom jen malou zásluhu. Je ale také světový, když denně zvládne tuto mašinérii a cítí se na závěr dne spokojený či šťastný.
Buďto člověk žije na periferii nebo je neskutečně bohatý. Celá společnost je dělena na vrstvy. Ty se nedají obejít ani přeskočit. Každý má svůj řebřík života, který si staví každý den na odiv ostatním. Každý po něm leze odspoda postupně nahoru. Jsou i tací, kteří padají a mají smůlu. Nejvíce zaleží na tom, jak se předtím připravovali.
Společenský život se většinou domlouvá a odvíjí v místech, kde se každý setkává s každým. Jsou to známá místa, dá se říci, že jsou vyhlášena nějakou specialitou. Při té příležitosti se probírají denní radosti a strasti života, ale hlavně kam zajdeme, co kde dávají a kdo koupí lístky.
Mezi prestižní, ale přístupné každému, patří The Rainbow Room s vyhlídkou na City. V 65. patře v Rockefelleově Centru mezi 49. a 50., úterý až neděle, 17,30 - 24 hod., je otevřen bar Rainbow Promenade. Kromě drinku Manhattan ve specielní verzi a další klasiky, přírodních šťáv, jsou specialitou chuťovky. Šéfem za barem je Dále de Groff více než dvacet let.
Lola – bar s tropickými drinky a jídlem z Karibiku, mezi 5. a 6., pondělí až sobota 12 - 15, 18 - 24 hod.
Ideální pro drink na setkání nebo i po kině je Tavern on the Green v Central Parku, 67., pondělí až neděle 11,30 - 15,30 a 17- 23 hod.
Bellini by Cipriani, - podobný Harry’s Baru v Benátkách, 51., pondělí až sobota 11,30 - 15 a 17,30 - 23,30 hod.
Spropitné se běžně či povinně dává obsluze. V restaurantech ani v barech není započítána v ceně obsluha. Bývá to za celkovou útratu až 15 procent, říká se tomu tip.
Alkohol se v USA podává osobám starším 21 let a přísně se zákon dodržuje a kontroluje. Stejně tak v autě nesmí pít alkohol řidič a ani spolujezdec!
Manhattan je městem služeb, proto dostávají tipy i pokojské v hotelu (1 den – 1 dolar) a taxikáři (15 procent).
Na Manhattanu nejsou veřejné WC, ale jsou v této podobě (viz foto) ve všech mrakodrapech přístupné zdarma.
Pobyt v New Yorku může značně ovlivnit místní počasí. Od června do září je až 35 stupnů, je dusno. Pozor na klimatizaci v obchodních domech, hrozí nachlazení. Nejpěknější je květen a říjen.
V zimě jsou kruté dlouhotrvající mrazy a ještě bývá hodně sněhu.
Věřím tomu, že Miniatura MANHATTAN je do sbírky jako dělaná. Určitě až navštívíte toto poutavé místo na Zemi, tak si vzpomenete na tyto řádky, které jsou možná pro vás první. Na Manhattan a do New Yorku musíte přijet připraveni, jinak přicházíte o mnoho. Nejlepší je se zařadit mezi příchozí.
Hodně štěstí všem.
Miloš Tretter