Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Nice

Únorový karneval s přehlídkou ostře žlutých kuliček mimózy v NICE, která je mimořádně šťastně položená v Andělském zálivu a chráněna alpským podhůřím, je považován za šťastné období celého roku v tomto městě s universitou, biskupstvím, letištěm. Nice je druhým největším centrem kultury a obchodu ve Francii a je též hlavním městem departementu Alpes-Maritimes.

Promenade des Anglais lemuje svými krásnými palmami pobřeží, kterému se říká modré, a patří nesporně oprávněně mezi přední evropská centra cizineckého ruchu. Dříve to byla promenáda slavných lidí z celého světa. Secesní hotely, paláce, ostrý štěrk namísto písku i nečistá voda je symbolem dnešní doby. Nesmíme také zapomenout na stovky plechových miláčků, kteří se vystavují kde to jde.

Už to není ta nostalgie Starého města. Nějak léta uběhla a čas udělal své. Jen květinový a rybí trh si drží své postavení ve městě na Cours Saleya; prý je největší na Francouzské riviéře. Sem a do kouzelných uliček žádné auto nesmí, jakož i na Place Rossetti a Place St. Francois. Dva tisíce tři sta druhů sýrů můžete ochutnat v La Poulette, stejně tak i domácí cukrárenské výrobky.

Město mění tvář v podobě kongresového centra Acropolis s 55.000 metrů čtverečních. Dříve takovému místu setkání sloužila aréna pro cca 4.000 lidí stejně jako dnes. Najdeme ji na kopci, kde se rozkládá luxusní vilová čtvrt Cimiez.

Jen plochy a schodiště si chrání své místo. Dnešní lidé se bojí na ně sáhnout.

Chagall má své sídlo se svými 17 obrazy v čele s Poselstvím bible od roku 1982 v budově za tímto účelem zbudované jako muzeum. Za skvost mezi muzei v Nice je považováno Muzeum naivního umění s více než 600 pracemi, které sídlí v zámku Chateau Sainte-Héléne, postaveném zakladatelem kasina v Monte Carlu. Další zvláštností, kterou si nesmí návštěvník Nice nechat ujít, je naplnit svůj po jídle prahnoucí žaludek v J. Maximin restaurantu. Je to bývalé divadlo, ze kterého se stal restaurant se specialitami. Na závěr vyjde personál kuchyně, která je za jevištěm před oponu a představí se svým hostům.

Pro nás, co jsme na cestách, doporučuji levnější kuchyni a příjemnou zastávku v La Merenda, Le Safari, nebo v Cafe de Turin, kde si objednáte levnou rybičku či dary moře.

Bydlení v hotelu a s bazénem na střeše a ještě s krásným výhledem, to je specialitou tohoto města. Kolem 200 hotelů toto nabízí ne zrovna draze. Musí se ale hledat. Nesmíte se bát. Na příklad hotel Brice s palmovou zahradou (60 pokojů), nebo hotel Negresco z doby secese (140 pokojů). Nejnovější byl v době mé návštěvy hotel Palace Beach Regency, nyní Radisson SAS Hotel (330 pokojů).

Zábava a volný čas se zde většinou tráví ve víru tance na diskotékách nebo v typických tanečních lokálech. Jinak se popíjí typické francouzské víno, aperitivy, šampus, cognac a nesmíme zapomenout na Pernod. Samotní Francouzi míchaným drinkům v této oblasti Francie moc neholdují. Cocktaily se podávají ale běžně v cocktail barech, kterých je tu velice málo. To mne překvapilo, stejně tak jako malá nabídka míchaných drinků. Připadá mi, že jsme v posledních letech u nás doma v tomto ohledu téměř velmocí.

Práce bartenderů byla z mého hlediska ležérní, zato neustálá, trvalá. Zkrátka, oni se nezastaví. Pořad je co dělat.

Okolí města je kouzelné, stojí za to navštívit například Cagnes sur Mer nebo Biot. Také Cap Ferrat poblíž Beaulieu sur Mer je vyhledáván. Je zde Rotschildovo muzeum, lázně Saint-Hospice, park s Villou Kerylos.

V Nice je dobré si udělat dobrou náladu a pohodu, vše není jako ze skleníku. Je to namíchané, jako jsou i pozdější dojmy. Záleží jak se budete předem cítit a nečekejte nic tak nadneseného, jako je jméno města. Pro mne má větší kouzlo například Saint-Tropez.

Přeji příjemné zážitky a dobrou krmi.

Miloš Tretter