Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Salcburk

Dne 27. 1. 1756 se v Salcburku narodil veliký skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Téměř vše, co se v Salcburku nachází, je spojeno s jeho jménem. Pomník, náměstí, ulice, dům, kde se narodil, kavárna, restaurant, hotel, koncertní sál, opera, filharmonie, knihkupectví, vše nese jeho jméno.

Stejně je to i se suvenýry - portréty mistra, figurky v různém pojetí, cigarety, zapalovače, pouzdra ve tvaru houslí. Sladkosti jsou plněny do kulatých krabiček v podobě desky s hudbou jedinečného Wolfganga.

Sám jsem v Salcburku byl několikrát, pokaždé z jiného důvodu, ale mohu říci, že vždy bylo ve městě velmi rušno. Ono totiž ročně do tohoto města přijede až 7.000 000 návštěvníků strávit alespoň jeden den v tomto kouzelném prostředí, kde je pořádáno až 4.000 kulturních akcí za rok. Vrcholem kulturní sezóny v Salcburku je divadelně - hudební festival, pořádaný již od roku 1920.

Nejen z těchto důvodů, ale hlavně z důvodu architektury, která zasahuje až do středověku a dotýká se současnosti, zařadilo UNESCO toto skvostné město s přibližně 140.000 obyvateli do souboru vzácných památek. Salcburští arcibiskupové, jinak říšská knížata, ve své době upevnili svoji moc a nezávislost vystavěním okázalé katedrály.

Opatství sv. Petra při klášteru benediktinů, kostel sv. Sebastiána, kostel Nejsvětější Trojice a jiné jsou perlami ve Starém městě. Univerzitní barokní kostel je unikátní. Vlastní universita byla založena již v roce 1622 s fakultami práva, teologie, filosofie a medicíny.

Středověké sídlo biskupů v barokním slohu je středem města a je to obrovský komplex, který pojímá 180 sálů, tři nádvoří a galerii. Mezi nejvíce vyhledávané sály patří Rittersaal nebo Carabiniersaal.

Pevnost Hohensalzburg, vybudovaná v roce 1077, se tyčí nad samotným městem ze strany Starého města. Lanovka postavená v roce 1892 vás zaveze až na místo, kde je nyní muzeum a knížecí apartmá. Dříve plnila tato pevnost, která nikdy nebyla dobyta, i funkci věznice.

Salcburk je také známý a vyhledávaný pro spleť úzkých uliček, kam smějí jen pěšci. Určitě musíte navštívit Getreidegasse 9, tam se Mistr narodil.

Určitě navštivte také alespoň jednu z mnoha kavárniček ve starém stylu. Nabídka především káv je bohatá, jistě neopovrhnete i malým zákuskem pro toto město typickým. Vše má své kouzlo, jak obsluha, tak i prostředí. Připadáte si jako v oné slavné době samotného Mistra. Vše má ducha a pointu.

Před vlastní návštěvou tohoto kouzelného města, které je druhým nejnavštěvovanějším městem v Rakousku, doporučuji přečíst si něco z té doby, kdy Mistr žil, o jeho maličkosti a ještě lépe něco z historie této časti nynějšího Rakouska. Určitě se potom takto připraveni lépe vžijete do atmosféry města a nasáknete vše, co se dá.

Z hlediska gastronomie je to již méně zajímavé. Typická jídla a především podávání vín a piva. Moje návštěvy restaurantů se vždy odehrávaly v některém méně známém restaurantu se zelení okolo, vždy s vydlážděním a skoro stejnou nabídkou. Počítal jsem, že tady ve světovém městě budou i světové ceny. Raději jsem vyhledával kouzelné kavárničky s kraječkami v růžové barvě, cukrlátky a servisem jako z pohádky. Je tam vidět osobní přístup, nejspíš paní majitelky. Vždy jsem musel odjet před večerem, tak neznám město v tyto hodiny. Byl jsem tam také v noci před Vánočními svátky. Vše bylo zase jinak.

Zcela určitě si pamatuji, že Salcburk, to bylo jedno z prvních zastavení, kde jsem si mohl koupit před více než třiceti léty šejkr.

Jízda autem až do města je omezena a parkování na pokraji města je za tučné peníze. Busy mají příjezdy a odjezdy ze stanoviště regulovány. Vše má svůj řád.

V zimě je vše jinak i lidé jsou jiní. Přeji vám pěkné chvilky v pohádce.

Miloš Tretter