Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Spojené arabské emiráty

Jen 2 300 000 obyvatel má tato třetí nejbohatší země na světě. Pro emíra Zayida, zakladatele zdejšího skutečného blahobytu, je prestižní záležitostí, že na celém území je nejnižší kriminalita na světě.

Další pro nás šokující podívanou jsou skleněné pestrobarevné mrakodrapy nejrozmanitějších tvarů, a to blízko samotné pouště.

Cestou po dálnici, která je lemována mnoho desítek kilometrů palmami zavlažovanými vodou, po které není ani stopa, stejně jako kvetoucími keři nejrůznějších barev a vůní, a to vše uprostřed jemného písku, si našinec jen říká, kde je vlastně civilizace a kultura na příklad novodobého Evropana.

Emiráty, kterých je celkem sedm, jsou zemí přímo fantastickou až šokující.
Sjednocením emirátů sám velký emír Zayid dosáhl toho, o čem jiní sní po staletí. Mnou milovaný Manhattan se v pozadí stydí. Tady mi vše připomíná New York, ale čistý, bezpečný, laskavý, levný pro nákup elektroniky, látek a hlavně zlata.

Samotná Dubaj je střediskem obchodu se zlatem. Skvostné obchody, jako v pohádce tisíce a jedné noci, nabízejí celou jednu třetinu světového obchodu se zlatem. Dubaj je kosmopolitní. Jen asi 700 000 obyvatel emirátů je původních, zbytek jsou přistěhovalci. Převážně to jsou Indové a Filipínci, kteří si zde našli práci.

Jak se dá předpokládat, v emirátech se nesmí konzumovat alkohol. Přímo je zakázán. Mám také několik absolventů barmanských kurzů, kteří pracují v Abu Dhabi v přepychových hotelích.

Hotely v Dubaji jsou na vysoké úrovni, o které nám se jenom zdá. Člověk se až stydí, porovnává-li zdejší úroveň hotelů s tou naší. Je pravda, že jedno lužko na noc stojí v takovémto hotelu v přepočtu až 5.000 Kč, ale ty hvězdičky jsou na svém místě a hlavně všechny služby za to poskytované jsou na patřičné úrovni. Naše hotely mají hvězd jako na nebi, ale, jak se říká, skutek utek. Už aby se s tím něco dělalo.

Na výběr je v hotelu několik restaurantů a barů s rozdílnou nabídkou a provozní dobou, vše je plně klimatizované, samozřejmostí jsou bazény v zahradách, pokoje poskytují to největší pohodlí a vybavení.
Burj Al Arab, Dubaj - nejvyšší hotelová stavba světa, výška 321 m.Sheraton Jumeirah Beach, Dubaj

Pro volný čas si host může objednat profesionální instruktory na squash, tenis, golf. Vše se provozuje v nočních hodinách za osvětlení jako ve dne. Přes den se můžete potápět v moři, vyzkoušet windsurfing, rybolov nebo jízdu v motorovém člunu, a to vše pro hotelové hosty zdarma.

Pokojový servis, který nazýváme roomservice, hlídání dětí nebo i zdravotní pohotovost je zde nonstop. Veškerá doprava přímo do města je zdarma hotelovými mikrobusy, stejně tak transfer z letiště a na letiště.

Po krátké době se dozvíte, že veškeré místní telefony máte zadarmo jako všichni zdejší obyvatelé, že školství a zdravotnictví je také pro všechny zdarma.

Našinec uprostřed zeleně v poušti a vedru je oslněn nejen pálivým sluníčkem, ale hlavně informací, že v emirátech neplatí nikdo žádné daně a navíc, což mne nejvíce těší, zde nejsou povoleny žádné politické strany a dokonce ani odbory. Skutečně, co si více přát aspoň na chvilku.

Bílé písečné pláže, průzračná voda a teploučko, když u nás je zima a nevlídno. K tomu vše, co jsem již pro vás dychtivě napsal, abyste v těchto všelijak pošmourných měsících věděli, že ještě jinde je život pro lidi a že není špatné, ale drahé, najít zemi, kde je skutečný ráj na Zemi.

Z našeho hlediska bartenderů je to posmutnělé, ale bary v každém převážně ***** hotelu poskytují různá občerstvení.

Restauranty podávají evropskou, čínskou a italskou kuchyni. Samozřejmostí je též francouzská, anglická, mexická, japonská, filipínská a thajská kuchyně. Zkrátka jako na Manhattanu.

Hotely v Abu Dhabi jsou:

Hilton ***** - je na pláži s bílým jemným pískem, transfer 20 USD.
Khalidia Palace *** - na pláži, bar.
Al Ain Palace *** - ve městě, vlastní pláž a bazén. Americký bar a kulečník.

Hotely v Sharjah:

Continental ***** - café, restaurant, bazén, 300 pokojů.
Sharjah Grand ***** -    café, restaurant, bazén, kurty, vodní sporty, 220 pokojů.
Coral Beach *** - café, restaurant, bazén, 160 pokojů.

Hotely v Dubaji:

Sheraton Jumeirah Beach ***** - na pláži u golfového klubu, několik barů, restaurantů, zahrada.
Forte Grand Jumeirah Beach ***** -     na pláži, sport, 250 pokojů.
Metropolitan Main ***** - u dálnice mezi Dubají a Abu Dhabi, 200 pokojů
Royal Abjar ***** - pláž Marine Club, obchodní centrum v blízkosti, 290 pokojů.
Sheraton ***** - bazén.
Jazira Resort ***** - komplex u moře, obklopen lagunou, blízko Dubaje.
Imperial Suits ***** - starší městský hotel, bazén na střeše.
Novotel Marco Polo **** - centrum Dubaje, obchodní centrum uvnitř, 150 pokojů.
New Penninsula *** - městský hotel, 80 pokojů.
Savoy Residence **** - nový hotel, bazén na střeše, stejně i restaurant.

East Coast:

Oceanic Hotel **** - na pláži v zahradách, kopcovité okolí, mořské speciality, arabská kuchyně.

Vážení, tak jsem se s vámi všemi rozdělil o moji zkušenost.

Těm mladším přeji, aby co nejdříve udělali vše pro to, aby tady v emirátech pracovali nejen za barovým pultem, ale aby také poznali jiný krásnější svět, než je ten okolo nás v této hektické době, a něco přenesli později k nám domů.

Vám starším přeji příjemné dny a noci v oáze klidu, bezpečí, pohody, nádhery, vůně, dobrého jídla a pití, příjemně chladivou vodu a čistý písek.

PS: Samozřejmě přeji to samé i všem mladým a perspektivním.

Váš Miloš Tretter