Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Zelený paprsek

Zelený laserový paprsek v 210 metrech nad 25 000 věřícími, kteří se modlí na mramorové podlaze mešity, směřuje k Mekce. V okolí mešity se modlí dalších 80 000 lidí. Další zajímavostí okolo mešity je fakt, že její část stojí na plošině nad mořem a střecha mešity se otevírá jako střecha, která kryje fotbalové hřiště. No, to jsou tedy věci.

Člověk se diví, že tady může být taková obdivuhodná stavba, na které pracovalo denně více než 12 000 dělníků, mnoho řemeslníků, dekoratérů, umělců a stavitelů. Je to nejluxusnější mešita na světě, která je obložena zevnitř i zvenku mramorem. Mohou do ní zavítat i turisté, zkrátka nevěřící. Prostor bez lavic je kolosální, obrazce ornamentální podoby umocňují důkladnost při práci stavitelů. Je to skvost na zemi. Casablanca - Hasan II Mosque Lidé sem přicházejí, obdivují koberce po celé ploše rozložené na mramoru.

Tato HASANOVA MEŠITA je pojmenována po králi Hasanovi II a veřejnosti byla předána 9.7.1989. Denně je navštěvována, ale jen ve významné dny je přeplněna věřícími.

Město jako by bylo celé francouzské. V první polovině 20. století z městečka vytvořili francouzský přístav, významné místo obchodu, hlavně spojení se zbytkem světa. Bujný rozmach nového života a pracovních možností sem přilákal velké množství všech možných lidí. Vznikly i nelákavé slumy, které časem obklíčily jádro města, které praskalo ve švech všemi směry.

Samotné město žije svými uličkami, svými obchůdky s koberci, obchůdky plnými ovoce jako jsou datle, mandarinky a jiné. Vedle nich jsou další obchůdky plné elektroniky, CD, mobilů, PC, no, všeho možného, je to běs, na malém místě všechno. Současníci jsou jako všude jinde v Evropě, nechybí také kravata či hedvábná košile, stejně jako tradiční dželaba, ženy jsou trochu zpátky. Chudých a chudších je tu až dost. Město je až dost živé, mám ruce v kapsách, necourám se, chce to být jako oni. Je to křižovatka času, staré, starší, nové, novější. Zajímavé město, hlavně ženy si přijdou na své. Bojí se neustále, hlavně o sebe.

Kaváren a barů je tu pro turisty plno. Casablanca Taky jsou plné po celou dobu, od rána do noci. Disco a vůbec noc je plná života, plná překvapení, není to jednoduché se s ní vypořádat. Myšky mají pré, a tak je lepší slunce než měsíc na obloze. Někdy méně znamená více.

Samotné město je plné moderních francouzských auťáků, široké bulváry jsou plné všemožných lidí, všichni někam směřují, oslíci a mezci táhnou své vozíky. Casy je centrem našeho města s největší mešitou světa. Je to největší marocké město CASABLANCA.

Miloš Tretter