Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Dovolená na lodi

Cesta do italského Janova nebo do španělské Barcelony, řeckého Pirea či jinam? Týden máte před sebou a ne na ledasjaké lodi. Nebo snad chcete zase zkusit nudu na pronajaté jachtě na Jadranu? Anebo dokonce se smažit na hotelové pláži s přehnanou menáží u hotelového stolu?

Stany jsme již opustili, stejně i zoufalé a nezapomenutelné nepohodlné noční průjezdy do konečné stanice s teplou vodou někde na jihu. Nemusíte mít kapitánské zkoušky a ani nemusíte využívat služeb najatého kapitána na cesty pronajatou lodí po moři. Odpadají pro nás suchozemce nepříjemné tahanice v přístavech o platby a místa kotvení, kde většinou prohrajeme, bezpečné zabezpečení lodí uchránit před místními chytráky, kteří čekají zrovna na nás, neználky situace, protože prostředí jim nahrává.

Daleko příjemnější je, najít si na internetu agenturu, která nabízí několik z možností zájezdů -  buď pobytový, tedy na lehátku na palubě lodi nebo kombinovaný, tedy plavba s poznáváním okolní pevniny, vyrazit si za příplatek v EU a projít si vždy zajímavé a vonící přístavy ve středozemním moři, ochutnat místní speciality, několik foto a se zvyšující touhou tam pobýt alespoň pár dnů, kdy se vracíte na domovskou palubu lodi s vaší kajutou.

Přístavů, odkud se vyráží na plavbu, se nabízí několik ve středomoří, jsou jak italská, španělská, ale i francouzská. Během plavby se nabízí zhlédnout také formou zastávek dokonce Tunisko, Egypt, Turecko nebo na jiné trase Korsiku, Sardinii a oblíbenou Maltu. Chce to jít do podrobností, abyste věděli, co vás kde čeká. Tím, že si vše proberete předem, budete mít jistě větší zážitky až na místě očekávání, tak to mám i já, jsem pořád v očekávání, co bude, v tom je pro mne kouzlo cestování a poznání.

Některé agentury nabízejí ještě navíc ubytováni na noc před vyplutím a po přistání, což je jistě příjemné, hlavně praktické, skoro i lidské a před cestou, která vás čeká domů nezbytné.

Mám za sebou sedmidenní, příjemnou plavbu z Barcelony se zastávkou v teploučkém Tunisu, na příjemné Maltě, vysněné Sicílii, již známém Římě, překvapivém a malebném Villefranche ve Francii a nazpět do staré, rozžhavené Barcelony. S dvěma noclehy v přístavu to vyšlo do dvaceti tisíc na osobu, což je kouzelná cena. Musíme ale ještě připočítat cestu z domova do přístavu a nazpět. Určitě to stojí za to, zkuste a uvidíte sami, jedna z nejpěknějších dovolených v mých pocitech.

Za tyto peníze máte pohodlí, cena je také odvislá za kajutu s výhledem na moře nebo za vnitřní, tudíž bez  kulatých okének. Standardem je bazén a opalovací lehátka na palubě, či palubách, stejně jako i restauranty a bary s velkou a přijatelnou nabídkou našim zvykům, nebo dokonce fitka, disko, masage, bezcelní obchody duty free a další služby. Za některé se platí přímo v EU.

Ještě na závěr to nejlepší pro nenasytné výletníky. Nabídka a podávání jídel v restaurantech je  většinou formou all inclusive, tedy bez omezování našeho příjmu kalorií, je započítáno již v ceně pobytu na každé palubě, vámi vybrané lodi. Je nutné ale si vše řádně prostudovat, aby tak bylo.

Je dobré se předem o všem informovat, abyste nebyli překvapeni jako to bývá u letadel s příplatky za palivo. Tady to bývá za přístavní příplatky nebo také spropitné za servis na palubě, které se vybírá centrálně za celý pobyt za osobu předem až při jídle. Pokud to není vyžadováno, dobrým zvykem bývá pravidelně dávat spropitné za služby na místě a hned.

Lidé z toho tam žijí, jejich platy jsou jen symbolické, zkrátka platíte si osobní obsluhu. Praktické je, platit vše kartou a přibalit si i společenské kalhoty a pěknou košili na přivítací a závěrečnou, společenskou  večeři. Nejen šaty dělaj člověka, ale i znalost v nabídce drinků. Tím se zařadíte do společnosti, kde se dozvíte, která příští loď bude zase vaše touha, kde to bez vás není ono.

Chce to trochu tréninku doma s míchanými drinky, které jsou na palubách těchto lodí zcela běžně podávány. Určitě to budou z caribiku nebo značkové záležitosti, nám již zcela známé z našich barů, jejichž nabídka a provedení se na naší barové scéně nemusí vůbec stydět.

Vždyť jsme barmanskou velmocí na celém světě v posledních dvaceti letech, díky našim barmankám a barmanům, kteří nejen tyto vody brázdí, ale za těmito bary na palubách výletních lodí i pracují s vysokým odborným nasazením a úspěchem, nebo vyhrávají na světových barmanských soutěžích.

Zkrátka. Jsme již po 20 letech zase světoví, jako bylo kdysi a to díky naší denní práci, za kterou si určitě zasloužíme i DOVOLENOU NA LODI.

Miloš Tretter