Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Washington

Lilo jako z konve. Ten den jako ze dvou. Všechny pruhy dálnice skoro prázdné, místní nějak nemají rádi čtyřhodinovou jízdu v dešti z NY do WASHINGTONU, raději si asi zajedou na odpočívadlo, kde si dají svůj snack a počkají, až vše ustane.

Toto hlavní město USA není místem ve srovnání s NY na nákupy, spíše je o muzeích, příjemné zeleni, majestátních budovách ministerstev, ale hlavně o Bílém domě. Po nezáživné cestě dálnicí je příjemné, se hned dostat do nejstarší časti Wastingtonu plné barevných úzkých domů, stačí zaparkovat. Už samotná procházka Georgetownwm po M Street nebo po Wisconsin Avenue vše smaže a příjemné bloudění bez cíle je umocněno všemi možnými vůněmi etnických kuchyní z nepřeberné nabídky restaurantů můžete zhlédnout originalitu historických malebných barů, music clubů, zkrátka, tady to žije svým životem.

Dominantou centra města je 170 m vysoký obelisk Washingtonova památníku, který se tyčí do nebe u břehu řeky Potomac. Každého návštěvníka stejně upoutá i kopule Kapitolu. Pokud chtivého se zamane zajít si do Kongresu na zasedání Sněmovny representantů nebo do Senátu a zhlédnout jak vše probíhá v originále. Ne každý po tom touží, ale určitě to na každém přímém účastníkovi nechá dopad, že byl na místě, kde proběhly dějiny nejen USA, ale i současného světa. Je ovšem nutné si obstarat vstupenku předem, kterou je nutné si vyzvednout v malebném kiosku na rohu First Street a Independence Avenue.

Už taková síň slávy je úctyhodná se všemi důležitými aktéry, je to jedinečné, jak si tady váží svých lidí, kteří ovlivnili životy všech generací, což se nám Evropanům zdá být minimálně divné a hlavně, prodává se jen omezený počet na každý den, takže se nemusí vše povést. Do Bílého domu máme jako cizinci zavřeno, ale můžete na známou zahradu před touto budovou vonícím trávníkem, kde neustále někdo pěší protestuje s tablem a svým názorem.

Washington není na několikadenní pobyt, sem se hlavně jezdí do muzeí, skvostných památníků a do galerií, kterých je více než patnáct, což se nedá stihnout. Národní galerie umění s klasickým a moderním uměním, je učebnicový symbol, aby si návštěvník udělal vlastní průřez svých znalostí, takové osobité učení každého, poněvadž není do žádného musea či galerie vybírán vstup. Lidé si toho váží a respektují tyto prostory. Mladší generace vyhledává muzeum letectví a kosmonautiky nebo Museum amerických indiánů a americké a přírodní historie.

Dominantní a majestátní budovy dávají ráz celému rozsáhlému parku se starými, objemnými stromy. Washington je v zeleni, ale pokud vás přepadl hlad po náročném programu, určitě je dobré si zajít na U street, kde v propletenci všech etnik a barev lidí, určitě zakotvíte v legendárním buffetu, kam chodili takoví, jako byli Bill Cosby či Miles Daviis na jimi oblíbený Chili Hot Dog podle Ben s Chili Bowla. Tato typická výloha s jednoduchou nabídkou a reklamou, prostým vybavením, se v dnešní době nemusí líbit, ale šly tu dějiny nejen skutečné ale i .. Kdo si chce ochutnat jinou než americkou kuchyni, jistě si zajde do čtvrti Adams Morgan na 18 th mezi Columbia Road a Florida Avenue.

Ve večerních a nočních hodinách tady v klubech hrávali a zpívali dnes již legendy jako Ella Fitzgeraldová nebo Duke Ellington ve třicátých letech, kdy se hrál stejně jako i dnes především jazz a to v klubech Black Cat a 9.30. Drinky převládají klasické, short, turisté si objednávají také něco z mixéru, ale večeru vévodí suchý bourbon, někdy s vodou.

Nikdo nezávodí, spíše se jedná o nostalgii a pocit zadostičinění a pocit sounáležitosti s ostatními, kteří až sem doputovali a sami ochutnali, co nejvíce z toho, o čem slyšeli a co viděli a vidí doma jen z dálky. Určitě to stojí za to, se sem vypravit a užít si této výjimečnosti prostoru, který byl věnován USA oprávněně prezidentem G.Washingtonem, který jen tak mimochodem, byl i členem UNIEDESTILERU USA, ve svém čase díky své funkci odpustil daně svým souputníkům z pálení alkoholu.

Miloš Tretter