Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Johnnie Walker

Bylo mu 15 let, když jako patnáctiletý odešel z domova, z rodinné farmy v Ayrshire. Odešel do města Kilmarnock, kde si založil hokynářství. Kromě běžného zboží, jako lůj, mouka, svíčky, textil a jiné, zaměřil se především na prodej vína a pálenky dodané od okolních výrobců.

V největší oblibě byla živá voda (Uisge Beatha), později ji jmenovali uisge, usky a nakonec whisky. Měla svoje léčebné účinky, posléze byla oblíbena pro svoji chuť a vůni. Vláda Spojeného království sídlící v Londýně uvalila na výrobce vysokou daň, aby si vylepšila skóre. Byl to neúprosný boj s mocí.

Lihovarníci a konzumenti odmítali toto násilí a odcházeli do hor, kde vzniklo postupně během 18. století mnoho palíren, které neměly povolení k pálení whisky. Právě odtud putovala whisky jako hlavní zdroj pro Johna Walkera, který ji velmi levně od těchto výrobců nakupoval.

Byl jedním z prvních, který začal jednotlivé whisky dle chuti, vůně a barvy odlišovat, následně je míchat do jednoho sudu. Tím získal plné sudy s whisky, ale někdy i odlišné chuti. Byl ale prvním, který trval na stejném dodavateli a kvalitě přinesené whisky. Jeho směs míchané whisky se stala velmi oblíbenou nejen ve Skotsku, ale i v Anglii. V roce 1857 umírá, ale jeho myšlenka BLENDED WHISKY zásadně změnila celý styl práce s whisky.

Jeho obchod a myšlenku převzal v roce 1865 jeho syn Alexander, který rovněž vytvořil další recepturu nové míchané whisky. V roce 1890 umřel a vedení firmy převzal jeho pětadvacetiletý syn George Paterson Walker
s mladším dvacetiletým bratrem Alexanderem, který zdědil funkci ředitele firmy.

Cardhu Distillery Společnost si nově po třech letech přikoupila destilérku v Cardhu a začala si dodávat svoji základní surovinu s kontrolovanou kvalitou. Tím získala přednost nad ostatními výrobci a prodejci. Dalším společníkem se stal syn bývalé majitelky destilérky. Nejdůležitější a nejcennější ve službách firmy byl BARTENDER, mistr skladby směsí Alexander.

Dnes tak jako dříve je značka Johnnie WALKER hodnocena jako nejlepší BLENDED skotská whisky na světě.

Typická láhev nosí na šikmo nalepeném štítku název Red Label, Black Label, Gold Lebel, Blue Label a další. Každá tato Blended whisky obsahuje základ a dalších více než 40 špičkových whisky, které stárly více let v dubových sudech.

V každém případě je kvalitnější, než rovněž populární Balantinka.

Miloš Tretter