Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Alhambra

Alhambra byla královským městem dynastie Nasridů, kteří ve 14. a 15. století postavili sedm paláců s věžemi a vše obklopili vysokými zdmi.

Předtím zde stála Alcazaba s lázněmi, věznicí a stájemi. Toto vše leželo a leží na červené půdě, po které Alhambra dostala své jméno. Alhambra znamená arabsky červeň.

Alhambra byla královským městem dynastie Nasridů, kteří ve 14. a 15. století postavili sedm paláců s věžemi a vše obklopili vysokými zdmi. Předtím zde stála Alcazaba s lázněmi, věznicí a stájemi. Toto vše leželo a leží na červené půdě, po které Alhambra dostala své jméno. Alhambra znamená arabsky červeň.

Město pod Alhambrou je přímo skvost. Je to úžasná Granada v úrodném údolí s pohledem na zasněžené vrcholky Sierry Nevady. Patří mezi nejkrásnější města světa. Byli zde Keltové, po roce 206 po Kristu Římané a Řekové. Od roku 1238 byla Granada hlavním městem granadského emirátu a také zde sídlil emír.

Ten si vybral právě kopec Sabica - naproti leží Albaicín, v dřívější době za vlády Maurů to byla osada řemeslníků. Medina byla obchodní čtvrtí města a hned vedle se rozprostírala židovská čtvrť.

Patio de los Leons - Lví dvůrKarel V. si pro sebe vystavěl jednu z nejkrásnějších světských staveb na celém světě v renesančním slohu, a to přenádhernou Alhambru. Stavět se začalo v roce 1526. Celý komplex spojuje palác Comares z roku 1333, kde kdysi stál královský trůn. Je zde též známý Lví palác se štíhlým sloupovím z mramoru, dvanáct lvů je v blízkosti obytné části Lvího dvora. Po stranách je Sál dvou sester, který vedl k harému a k lázním.

V obdivovaných zahradách Partal s růžemi, fialkami, karafiáty, cypřiši, myrtami a vavříny je Trůnní sál, věžový palác Infantas a Cautiva.

Generalife palác, což byla letní rezidence arabských králů, má v okolí překrásné zahrady s fontánami.

Sacromonte je cikánská čtvrt s příbytky v jeskyních, částečně obydlenými i dnes.

V Granadě plné uliček a náměstíček narazíte na hostinec z muslimské doby - Corral de Carbon. Je to příjemná zastávka.

Než se pojedete podívat z Granady do Sierry Nevady, což je jen půl hodiny cesty, nenechte si ujít příležitost a poseďte v kavárničce mezi rozkvetlými keři a vůní všech možných květin. Tam se podává čokoláda a přikusuje se smažené pečivo ve tvaru věnečků a tyčinek.

Na závěr této mé návštěvy Alhambry a Granady musím všechny vás, kteří jste milovníky historie a architektury, rád upozornit na důležitou okolnost. Alhambra je každý den vyprodaná. Hned brzy ráno je prodán určitý počet vstupenek do jednotlivých paláců s uvedením času prohlídky, proto při necílené návštěvě není naděje se do skvostných paláců podívat. Cena vstupů je poněkud vyšší než jsme zvyklí. Alhambru včetně zahrad navštěvují denně tisíce lidí z celého světa.

Přeji hodně štěstí a mnoho příjemných prožitků.

Miloš Tretter