Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Barcelona mýma očima

Po příjemné cestě jižní Francií, kouzelným to místem středozemního moře, se hned za hranicí, v přímořském klimatu, které se vyznačuje suchým, dlouhým létem, v oblastí s jehličnatými lesy, vynoří město s čilým životem a slavnou historií.

Již v 1.století před Kristem zde založili Římané na kopci Mons Taber osadu Barcino. Dnes tam stojí katedrála sv. Eulálie.

Posledním panovníkem v Katalánsku byl Ferdinand II. (1479 - 1516), který měl v Barceloně svou rezidenci. Ve velkém královském paláci Palacio Real Mayor, v trůním sále z roku 1359, přijal mořeplavce Kolumba, který se vrátil z objevitelské cesty Ameriky a zakotvil v přístavu u Puerta de la Paz. Na počest tohoto skutku byl postaven Kolumbův pomník, symbol města.

Při toulkách tímto živým městem můžete stejně jako já navštívit zábavní park na kopci Tibidabo, z kterého je nádherný pohled na celou Barcelonu. Cestou k přístavu si nenechte ujít Katalánské umělecké muzeum s uměleckými skvosty z celého Katalánska a také fontánu Fuente Mágica, což je obraz hudby a světla.

Španělská vesnice Pueblo Espanol je dnes místem mnoha restaurantů a nočních podniků.

Olympijský stadion z roku 1992, lanovka až do malebné staré rybářské čtvrti Barceloneta, to jsou další příjemné prožitky několika dní strávených v tomto kouzelném městě. Stolečky na pláži nebo u dveří přístavní krčmy či restaurantu jsou neustále obsazeny zvědavými turisty, kteří ochutnávají rybí speciality. Nenechejte si ujít bombas, smažené bramborové kuličky plněné masem a podlité pikantní omáčkou. Také milovníci piva si tu najdou specialitu Vaso de Oro - vzniká smícháním světlého piva lautas a tmavého piva filarmonicas.

Hned vedle se rozprostírá park Ciudadela, který je na území citadely Filipa V., který byl z rodu Habsburků a v roce 1714 město oblehl a po třinácti měsících je dobyl. V zahradách je katalánský parlament a zoologická zahrada.

Promenádní třída Ramblas je přeplněna různými kavárničkami, kouzelnými scénami s cizokrajnými ptáky, nekonečnými stánky s květinami, z kterých až oči přecházejí. Lidé z celého světa obdivují tento kousek země, stejně jako já rád vzpomínám na tyto chvíle.

Stejně obdivuhodné a nezapomenutelně malebné je údajně nejlépe zásobované tržiště s nepřeberným bohatstvím tropického ovoce, ryb, mořských živočichů. Zeptejte se na La Boqueria.

V okolí Ramblas také najdete bar Pastis (ulice Santa Monica), nebo London Bar, Cafe de la Opera. Nezapomeňte ale, že jste v přístavu, se vším všudy.

Pokud budete chtít navštívit bary ve stylu Diseno, luxusní restauranty nebo si očarovat oko luxusními obchody, zajdete si do části Eixample.

V Paseo de Gracia vás jistě uspokojí terasa baru Candanchu na Plaza del Rey nebo Cafe del Sol na stejnojmenném náměstí.

Na Plaza de Frances Macia je nejluxusnější In-bar Universal, nenechte si ujít tančírnu El Molino.

Jako poslední zážitek z Barcelony vám nabízím bleší trh na Les Encants, ale i projížďka přístavním člunem k přístavní hrázi na čtvrt hodiny je nevšední. Je to jiný pohled na město.

Věřím, že ani vy si nenecháte ujít tyto krásné okamžiky a poznáte, že i tak daleko od nás lidé umějí žít. Přeji příjemné chvíle nejen v barech Barcelony.

Další foto viz Miniatury - Barcelona

Miloš Tretter