Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Haag

Před necelým rokem jsem se svojí manželkou navštívil přímořské lázně, kde přímo na pláži u přilehlé ojedinělé promenády stojí dominantní, rozsáhlá a majestátní budova proslulého Den Haag Steigenberger Kurhaus Hotel.

Den Haag Steigenberger Kurhaus Hotel

Jen málokterý hotel na světě se může pochlubit tak hlubokou a proslulou historií jako tento vyhledávaný hotel.

V roce 1818 na krásném pobřeží vyrostl dřevěný lázeňský dům, s možností využití ozdravných pramenů přímo v budově. Později se stalo potřebou vše zvětšit v celý lázeňský komplex a ještě později byl vybudován veliký elegantní hotel. Stalo se tak 11. června 1885, kdy tento skvost nabízel již 120 pokojů, dva restauranty, salónky, sály, kasino. Následný velký požár hotel pohltil, ale vše bylo napraveno hned další rok. Písečná pláž Scheveningen byla již tehdy, stejně jako dnes, hojně navštěvována nejen lázeňskými hosty, ale i obyvateli holandského vládního města Den Haagu.

Vlastní poloha hotelu je ideální, protože do centra města je jen pět minut pěšky.

Hotel býval a stále je využíván k pořádání mezinárodních konferencí na nejvyšší úrovni, kongresů a setkání. Reprezentační sály a přilehlé prostory pojmou až 450 hostů. Originalitou je využívání pohyblivých posuvných stěn, které umožňují zvolit operativně prostředí pro požadovaný počet hostů při jednání. Vlastní vybavení a dekorace působí na každého elegantně až přepychově. Zlato-červeně-béžové detaily jsou na každém kroku. Zdi jsou potažené látkou, lustry a další osvětlení podtrhují důstojnost každého prostředí a zrcadla přinášejí lesk a čistotu. V této slavnostní atmosféře například probíhal první evropský kongres, kde byly navrženy základní kameny pro Evropský parlament, a to již v roce 1949.

Další takovou významnou světovou událostí, která se zde konala v roce 1988, bylo zasedání šestnácti ministrů zahraničí, kteří jednali o použití nukleárních zbraní.

Mezi nejvýznamnější hosty tohoto úžasného hotelu patří japonský císař Hirohito, Winston Churchill, Claude Pompidou, Henry Kissinger, norský král Haakon nebo dirigent Herbert von Karajan, hudební skladatel Bela Bartog, Maurice Chevallier, Duke Elington, Vladimir Horowitz, Charles Aznavour, Edith Piaf, Marlene Ditrichová, Joan Crawfordová, Ray Ventura, Audrey Hepburnová, Maria Callas a jiné světové osobnosti.

Stejně jako lázeňským hostům, tak i kongresmanům je nabídnuto ubytování v deseti apartmánech, 231 pokojích a dokonce pro novomanžele či milence dvě okouzlující svatební suity, které mají postele s modrými nebesy a přepychovou koupelnu s vířivou vanou. V některých pokojích je přilehlá malá kuchyňka pro potřebu privátní přípravy jídel, což je často využíváno. Výhled z pokojů je přímo na neklidné moře s nádhernou pláží a přímořskou promenádou.

Jednolůžkový pokoj při naší návštěvě obnášel 400 guldenů (181 eur), dvoulůžkový pokoj byl nabídnut za 500 guldenů (227 eur), ale s vyhlídkou na moře. Apartmá stojí od 950 do 1500 guldenů (od 431 do 680 eur). Snídaně se podává za 35 guldenů (16 eur) a přistýlka za rovněž 35 guldenů. Podotýkám, že tyto ceny byly v květnu 2001.

Den Haag Steigenberger Kurhaus HotelTři restauranty nabízejí ty nejskvělejší lahůdky, jaké si umíte představit. Poslední rekonstrukce, trvající sedm let, byla ukončena v roce 1990 a poskytla možnost připravovat a podávat jídla dle posledních moderních technologií v kuchyni, které jsou dnes tolik vyhledávané.

Ranní bufet se nabízí v Lázeňském sálu ve formě švédských stolů, kde na hosty čeká velký výběr studených a teplých pokrmů. Pro spáče je připravena nabídka z přeplněného snídaňového jídelního lístku, ale až od deseti hodin dopoledne v přepychovém Kurhaus Cafe.

Kandinského restaurant, nejluxusnější ze všech, nabízí světové speciality á la carte. Při podávání jídel nebo i drinků je dominující výhled na bouřlivé moře, které je na dohled, a vlastní decentní příjemné prostředí. Každý čas zde strávený je pohlazením na duši.

Tento hotel je vyhledáván nejen z důvodů odpočinku a využití léčebných pramenů, ale i z důvodů společenských. Barové pulty nejsou upřednostňovány, ale je možné použít služeb bartendera či buttlera v plné míře. Služby pro hosty jsou v tomto ohledu na nejvyšší úrovni. Podávají se klasické míchané drinky mezinárodní řady, ale i drinky karibiku. Sklo je používané dle prostředí a typu akce. Pro slavnostní příležitosti se používá tradiční porcelán a další historický či moderní inventář, servis pro více osob.

Textil je nebývalý a v nejlepší možné kvalitě. Podtrhuje majestátnost, dává teplo a důvěru. Jen krátký pobyt v takovém prostředí na každého zapůsobí a není na škodu se zastavit a poohlédnout se zpět.

Pro ty z vás, kteří vyhledáváte nebývalé a okázalé prostředí hotelů, restaurantů, tento hotel naplní vaše sny a představy. Pro moderně zaměřené hosty je to příjemnou změnou.

Den Haag, Binnenhof - budovy parlamentu

Pokud strávíte několik dnů, stejně jako my s manželkou, nejen v tomto hotelu, ale i celém Holandsku, určitě změníte názor na svět a pohled na život, ve kterém dnes žijeme.

Den Haag - Královské divadlo

Celé Holandsko je milé, přívětivé, laskavé, plné darů přírody, darů práce pilných a pracovitých, vzdělaných, úspěšných a laskavých lidí, radosti ze života a budoucnosti.

Děkuji, že jsem mohl prožít těchto pár dnů mezi krásnými lidmi.
Přeji to vám všem.

Miloš Tretter