Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Mušle, chcete-li La Concha

Zuješ své boty, sundáš ponožky ať jsi kdokoliv, starší, mladší, babičky či maminky s dětmi, všichni se jdou projít každý den v mořském písku, pláží dlouhou dva kilometry v zálivu La Concha. Malecón je bílé nábřeží se secesním zábradlím, oddělujícím tuto pláž od města. Po obou stranách pláže vyčnívají příkré kopce.

Město, které se rozkládá v tomto zálivu, je dnes reprezentativní přímořské letovisko. I sám současný král Juan Carlos zde tráví letní čas ve svém královském sídle.

V uličkách hospůdka vedle hospůdky, jen řeka Urumeu dělí toto kouzelné místo v Baskicku. Všude je plno nádherných květů všech barev, převládá fialová, růžová, bílá. Fontány a parky přidávají městu na kráse, jsou zde secesní domy krémové a bílé barvy, široké bulváry s domy plnými balkonů a květin.

Cestou směrem k přístavu vládne v místních hospůdkách čilý život, jsou plné už od vchodu. Jako v každých přístavních krčmách jsou hned zkraje dlouhé barové pulty. Snad i Američané toto kdysi opsali. Lidé se tu tlačí, mají si co říci, je tu živo a hlavně dobře. Pult je plný zeleninových salátů, rybiček, klobásek chorzos, paprika je u nich chuťově výrazná, různé jednohubky, jinak řečeno tapas. Vše jde na dračku, každý se obsluhuje sám, ovzduší je přátelské a tak po několika skleničkách jablečného vína a vyslechnutí posledních místních zpráv každý jednotlivě zaplatí dobroty co ochutnal, třeba trnkový likér patxaran, a buďto přejde ke zbytku svých přátel v zadní časti krčmy a nebo jde domů přes některý z secesních mostů.

Ti z vás, co zde chtějí ochutnat další speciality Baskicka a místní specialitky, tak mohou ochutnat překvapivě houby nebo velký výběr ovčích sýrů, nejlepší je Idiazabal. Taková cuajada, což je ovčí mléko s medem, je skutečně kouzelná pochoutka. Také pánové ve svých černých pokrývkách hlavy s píšťalkami a bubínky, doplňují kolorit místa. Je to jiný svět.

Vzpomínám, snad mi něco neuteklo, v okolí města jsou další zajímavá místa a pláže.

Toto město bylo nejdůležitějším přístavem Baskicka, angličtí piráti přístav drancovali, v roce 1813 jej vypálili angličtí vojáci, když vyháněli zbytky napoleonského vojska. Jak se říká, šly tudy dějiny. Dnes je ve městě významný mezinárodní filmový festival a nikdo z těch, kdo zde strávili alespoň den a noc, nemůže zapomenout na tuto mušli, jak se říká kouzelnému místu v Evropě, je to SAN SEBASTIÁN.

Houby, které zde tolik chutnají, jsou ze strmých zelených kopců, plných borových a smíšených lesů. Biskajský záliv v Atlantském oceánu je krásné a jedinečné místečko, kde se vesnice změnily na lázeňská letoviska, typická svojí architekturou, kamennými domy, starodávnými paláci.

Miloš Tretter