Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Madrid nejen v noci

Srdcem Madridu je Puerta del Sol, náměstí u Sluneční brány. Znakem města je medvěd mlsající arniku. Je to město mnoha krásných parků a pomníků, náměstí.

Historické budovy nosí balkony, ze kterých zvědavci přihlíželi hromadným popravám, býčím zápasům, jezdeckým soubojům nebo divadelním představením.

Město je plné uliček nožířů a dalších řemeslníků s krámky. Ano, to je srdce města, stejně jako šlechtické paláce na náměstí Torre de los Lujanes. V maurské čtvrti Aljama je několik menších náměstí, jediné je nevydlážděné, tam se obchodovalo s obilím. Jiné nese jméno Cebada neboli ječné, Carros je zase vozové, ale Rastro je známé dodnes jako bleší trh, který se koná pouze v neděli.

Nejkrásnější madridský kostel San Francisco el Grande s obrazy samotného Goyi. Palacio Real, která má přes 2 000 místností, je nevídanou památkou. K prohlednutí vám nabízím samotný Trůnní sál, kde pobývali do roku 1931 španělští králové a stejně je tomu i dnes. V areálu je kaple, královská lékárna, v podzemních prostorách jsou stáje jízdní gardy a pod náměstím je překvapivě královský archív.

Polokruhové náměstí Plaza de Oriente s královským divadlem, s jezdeckou sochou Filipa IV od Velasqueze, Montanese a Galilea (provedl statické výpočty) v bronzu, to jsou skvosty evropské kultury.

Plaza de Espana je nová doba Madridu. V padesátých letech na tomto náměstí vyrostly mrakodrapy Edificio de Espana a Torre de Madrid.

Tepnou Madridu je Gran Via s paláci, dnes se tam usídlila velkokina.

Pokud chcete vidět královský palác z jiného pohledu, královské zahrady, umělé jezero s jezdeckou sochou Alfonse XII., kašny a chcete se vznášet nad Severním nádražím a zoologickou zahradou, zkuste projížďku malou kabinkovou lanovku.

Noční život Madridu v moderní podobě začal v 80. letech. Večerní procházka, jinak paseo, patří k samozřejmosti každého Madriďana; lidé navštěvují své sidrerías, cafeterías a bary. V Arco de Cuchilleros a také v Cafe de Chinitas hraje živá kapela, někde se i tančí. Známá je tančírna v bývalém divadle Pachá, tam se tančí i na balkonech.

Dobrým místním zvykem je dát si drink v baru, něco k snědku a zase jít dále do dalšího baru. Většinou se bary nacházejí v uličkách mezi Calle Mayor a Operním náměstím

Madrid je plný života a kultury, Madrid žije. Zkuste se tam rozjet, prožijete krásné dny a noci.

Miloš Tretter.