Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Nacional de Cuba

Hotel Nacional de CubaLetadlo z Paříže dosedlo na vyhřátou betonovou plochu v Havaně. Byla noc a vedro. Bagáž ne a ne se ukázat na rondu. Čekala mne další cesta do ***** hotelu Nacional de Cuba, do nostalgické reminiscence na časy, kdy byl postaven za mafiánské peníze v hříšných časech 1926 až 30...

Tento prominentní hotel je dnes renovován a já jsem hned při vstupu měl možnost obdivovat velkorysost pojetí investorů, uvažovat o jejich odvaze, o tehdejších technických možnostech, možná i o znalostech a potřebách smetánky, nejen kubánské.

Impozantní příjezd palmovou alejí, která vynikla především ve večerních hodinách ve světle reflektorů, stejně jako majestátnost samostatné rozlehlé budovy, která nabízí v prostorné hotelové hale možnost vybrat si z několika restaurantů, salonů a barů. Typickým historickým symbolem jsou mříže kolem výtahových šachet, známých právě z filmů oné doby. Rozlehlé zahrady s bazény a přilehlými bary, terasy s pohodlným nábytkem, to vše každou volnou chvíli vybízelo k využití. Hotel není nikterak malý, jeho 470 pokojů nebo Cabaret Parisién s revuálním programem uspokojí každého Evropana.

Příjemnou skutečností bylo i využít taxi služby v podobě auťáků značek a typů, které všichni známe z oné doby prohibice v USA. Gastronomická nabídka byla na nejvyšší úrovni. Upřednostňováno bylo zpracování tropického ovoce v různých podobách, stejně jako podávání Daiquiri, Mojito a Cuba Libre na všech barech hotelu. Čas uběhl, ale příjemné vzpomínky zůstaly. Pánové, toto se vám tehdy povedlo.

Miloš Tretter

P.S. další informace z Havany najdete ve článku Floridita